sohbet, chat, sohbet odaları, chat odaları, sohbet chat, chat sohbet,
teperenk
DOWNLOAD
gölgeler
gölgeler
icon
icon

YAZAR :

OKUNMA : 309 Kez Okundu

YORUM : Tek bir terörist bırakmayacağız için yorumlar kapalı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kanal 7’de katıldığı programda, Doğu ve Güneydoğu’da devam eden operasyonlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Davutoğlu özetle şunları söyledi:

3 ŞART KOYDUK:(Cenevre toplantısı) İlkeli bir tavır sergiledik. Suriye rejimini ikna etmeye çalıştık. Halkına karşı savaş yapmaması için. Ilımlı muhalefetin iyi organize olması için çaba sarf ettik. PYD’ye 3 şart koyduk, Türkiye’ye karşı eylemde bulunmayacaksınız, iki; rejim ile birlikte hareket etmeyecek rejime net tavır koyacaksınız, üç; defacto bir yapı oluşturmaya kalkmayacaksınız. Bir masa oluşacak hep birlikte hareket edeceksiniz dedik üçünü de yapmadılar. Kobani bahanesi ile 20 Temmuz’dan itibaren silahlanma ayaklanma çağrıları ile Suriye’deki mücadeleyi Türkiye’ye taşımak istediler. Suriye’deki yöntemi Türkiye’ye taşımaya kalktılar.

ARGÜMANLAR ETKİLİ OLDU:Amerika kendi ulusal tanımlamasını yaptı. Belgelerle hangi yollardan nasıl bir PYD ve PKK’nın terör faaliyetlerini gösterdik. Kaygıları anladıklarını ifade ettiler. Anlamamış olsalar masaya davet etme de farklı tutum alınırdı. Getirdiğimiz argümanların gücü etkili oldu. Suriyeli Kürtler olmadan masa kurulmaz, Araplar, Türkmenler, Hristiyanlar, Nusayriler olmalıdır ama terör unsuru olmamalıdır. Ağırlımızı koyduk bir daha da koyarız gerekirse. YPG ve PYD terör örgütü olduğu için toplantıya katılmasını istemiyoruz. YPG PYD’ye davetiye gitmedi. Tavır Kürt kardeşlerimize değildir. Bu örgütler bu durumu fırsata çevirip Türkiye’yi kötülemek isteyecekti.

BAŞARILI OLAMAZ:(ABD ve Rusya anlaştı iddiaları) Herkes anlaştı Türkiye dışarıda kaldı gibi bir şey yaymaya çalışıyorlar. Konjonktür o kadar hareketli, dinamik. Aynı çevreler 2-3 gün önce PYD masaya gelecek diyorlardı ne oldu? Rusya ile sıkıntılarımız var. Türkiye’nin öngörmediği bir çözüm başarılı olamaz. Olması gereken düzeyde Cenevre’de olacağız.

6 BİN AİLEYE KİRA YARDIMI:(Bölgedeki operasyonlar sonrası rehabilitasyon) Kimse hayale kapılmasın. Silopi bütün sokakları ile temizlendi. Birkaç güne de Cizre’de operasyon tamamlanacak. Aynı şekilde Sur ve diğer ilçelerle ilgili adımlar atılacak. Sur’dan çıkmak zorunda kalan 6 bin aileye kira yardımı yapıyoruz. Otellerde ağırlıyoruz. Bunlar dışarı çıkınca sanılıyor ki sahipsiz. Bize başvuran herkese yardım yapılıyor. Terörist ile halkı ayırır. Bu vatandaşlar sağlam evlerine girene kadar her türlü yardımlar yapılacak. Bazı sızmalar oluyor mahallelere. En iyi imkanlarla evler yapılacak. Salt bir ev kalacak yer ikamesi gibi değil, çevre düzenlemesi, yeşil alan ile çok daha çağdaş bir kent kurulacak.

BİZ UYARI YAPARKEN:Tek gözü yaşlı vatandaş ve tek bir terör mensubu da bırakmayacağız. Sanıyorlar ki masa kurulsun konuşalım, hayır. Kimsenin elinde silah kalmayacak. Bu olmadan barış havarisi kesilmek iki yüzlülüktür. Bırakın hendek kazsınlar, bırakın roket atsınlar bir taraftan da görüşme olsun, hayır. Demirtaş’a da Kobani öncesi bunu söyledim. Kamu düzenini bozdurmayız dedim.

SAHADAN HİÇ ÇIKMADIK Kİ:(Cumhurbaşkanı sahaya indi yorumları yapılıyor sorusu üzerine) Sahadan hiç çıktı mı ki, biz hiç sahadan çıkmadık ki. Cumhurbaşkanımız da ben de hep sahada olduk. Anayasa komisyonunda uzlaşmayı deneyelim olmaz bakarız, olumsuz soru sorulmamalı. İlan ettiğim hiçbir projeden geri kalmamaya özen gösteririm. Seçim sonrası bazı arkadaşlar taksit taksit çıkarsak dedi. Ben de dedim ki, ‘Halk bunları yaptılar’ desin yeter. Söz verdik tutuyoruz, halk bunu görüyor. Cumhurbaşkanı gibi, benim gibi halk bilgilendirilir, neden istiyoruz anlatılır. Tartışalım ama şu anayasa yükünü bir atalım.

Kandil’e ‘yeter artık’ deyin

Başbakan Davutoğlu, Cizre’de yaralılara ambulans gönderilmediği iddialarına ilişkin olarak, “Bahsi geçen, iddia edilen yaralılara ulaşılması isteniyorsa ki biz istiyoruz buralardaki terör odaklarının da derhal buradan çıkmaları, teslim olmaları konusunda samimi çağrılarda bulunulması lazım” dedi. Davutoğlu, açlık grevi yapan HDP’lilere ise, “İçişleri Bakanlığımıza gelip bekleyen milletvekillerine çağrıda bulunuyorum, tamam Bakanlığımıza geldiniz, her türlü açıklamada bulunuldu ama bir kere de dönüp Kandil’e doğru ‘Yeter artık’ demeyi başarabilin” diye seslendi. Gelecek haftadan itibaren olağanüstü bir yurt dışı ziyareti veya başka bir gerekçe olmaması durumunda hafta sonunun bir gününü bölgede geçireceğini bildiren Davutoğlu, “İnşallah 5 Şubat’ta ilk olarak Mardin’e gitmeyi düşünüyorum, cuma günleri de bölgede olacağım” dedi.

Başbakan Davutoğlu, 4 Şubat’ta çalışmalarına başlayacak olan Anayasa Uzlaşma Komisyonu öncesinde Meclis Başkanı İsmail Kahraman ile bir araya geldi. 

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.