sohbet, chat, sohbet odaları, chat odaları, sohbet chat, chat sohbet,
teperenk
DOWNLOAD
gölgeler
gölgeler
icon
icon

YAZAR :

OKUNMA : 448 Kez Okundu

YORUM : Sağırlık tedavisi için geç kalmayın için yorumlar kapalı

resim yok

Gelişen teknolojiyle birlikte geçmişten bu yana görülen işitme kayıplarının tedavi edilebildiğini dile getiren Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç.Dr. Özgür Yörük, sağırlığın artık kader olmaktan çıktığını söyledi.

Gelişen teknoloji sağırlığı ortadan kaldırdı

Çocuklarda eskiden tedavi edilemeyen doğuştan işitme kayıpları yaşayan çocukların hayatlarının sonuna kadar sağır kaldıklarını hatırlatan Doç. Dr. Yörük, “Tıpta gelişen teknolojiyle doğuştan duymayan çocuklara biyonik kulak yaparak işitmelerini sağlayabiliyoruz. Bu çocuklar, tedavi sonrasında duyup, konuşmaya başlıyor. İşitme kaybı olan erişkinlere ise kulak impilantı yaparak duymalarını sağlıyoruz” dedi.

Tedavide erken teşhis önemli

Sağırlık tedavisi için geç kalınmaması gerektiğine dikkat çeken Doç. Dr. Yörük, “Kişiler, herhangi bir olumsuzluk yaşadıklarında hemen hekime başvursunlar. İşitme kaybı ve kulak problemleri bir kader değildir. İşitme kayıplarının çok büyük oranda tedavisi vardır. Problemi olan hastaların bize başvurması yeterlidir. Özellikle sağlık konusunda ‘bu benim kaderim’ deyip kabullenmemek lazım. Her zaman hastalığın çaresini aramalıyız. Çocukluk yıllarından beri kulağından problem olup doktora gitmeyen hastalar var. Hasta bize 30 yaşında geliyor ve kulağı kötü bir durumda. Ameliyatlarla hastanın işitmesini artırıyoruz ama erken teşhis çok önemli” diye konuştu.

(DHA)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.