sohbet, chat, sohbet odaları, chat odaları, sohbet chat, chat sohbet,
teperenk
DOWNLOAD
gölgeler
gölgeler
icon
icon

YAZAR : YuzukTR

OKUNMA : 508 Kez Okundu

YORUM : Militanları Geri Çektiler için yorumlar kapalı

resim yok

Şengal’i işgal ederek binlerce Ezidi kadını ve çocuğu kaçıran ve köle olarak satan IŞİD’e karşı peşmerge öncülüğünde başlatılan operasyon devam ediyor. PKK ve YPG’nin de yer aldığı operasyonlar sonucu Şengal’in önemli bir bölümünden çekilmek zorunda kalan IŞİD’in 400 kayıp verdiği ileri sürülüyor.

ORTAK BASIN TOPLANTISI

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Avrupa Birliği (Ab) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’yi Selahaddin (Masif) ilçesindeki konutunda kabul etti. Baş başa geçen görüşmenin ardından Barzani ve Mogherini ortak basın toplantısı düzenledi.

“400 IŞİD TERÖRİSTİ ÖLDÜRÜLDÜ”

Barzani konuşmasında peşmergenin Şengal’daki operasyonuna değinerek, “IŞİD Şengal’da büyük bir darbe yiyerek 3 bin metrekarelik bir alandan geri çekilmek zorunda kaldı. Bu geri çekilme sırasında 400 IŞİD teröristi öldürüldü. Nerede olursa olsun IŞİD’e cevap vermeye devam edeceğiz. Bunu vurgulamak istiyorum ki IŞİD’in geleceği yok” dedi.

EZİDİ KADINLARI KAÇIRANLARI AFFETMEYECEĞİZ

Saldırılara destek verenleri, özellikle Ezidi kadınları kaçırıp, tecavüz eden ve satanları asla affetmeyeceklerini vurgulayan Barzani, bu konuda toleranslı olmayacaklarının altını çizerek, “Bizim elimizden kaçamayacaklar. Ancak hiçbir şekilde toplu cezalandırma olmayacağını temin ediyorum. Masum insanlara dokunulmayacaktır. Elbette cezalandırma ve yargılamaların tümü yasal çerçeveler içerisinde sonuçlanacaktır” diye konuştu.

“BAĞIMSIZLIK KÜRTLERİN EN DOĞAL HAKKI”

Barzani, Kürt bölgesinin bağımsızlığına yönelik soruya, “Bağımsızlık meselesi Kürtlerin en doğal hakkıdır. Bu devam eden bir süreçtir. Kürdistan halkı kendi kaderini kendisi tayin edecektir” karşılığını verdi.

Bir gazetecinin, “Türkiye bu savaşta size yeteri kadar yardımcı oldu mu” sorusuna Barzani, “Türkiye’nin bize daha çok yardım edebileceğini düşünmüştük. Saldırıların başladığı ilk günlerde onlar da bize biraz mühimmat sağladı. Ancak Türkiye’nin bize yapmış olduğu en iyi yardım, peşmerge güçlerinin Kobani’ye geçişinde kolaylık sağlamasıydı. Türkiye bir devlettir ve bir siyaseti vardır. Kendilerinin bu şekilde bir yaklaşımı vardır” cevabını verdi.

ÖNCEKİ YAZI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.