sohbet, chat, sohbet odaları, chat odaları, sohbet chat, chat sohbet,
teperenk
DOWNLOAD
gölgeler
gölgeler
icon
icon

YAZAR :

OKUNMA : 338 Kez Okundu

YORUM : Facebook’tan İlginç Bir Proje için yorumlar kapalı

Facebook bugün kendi 360 derece çekim yapabilen kamerasının referans tasarımını yayınladı. Bu video yakalama sistemi açık kaynaklı ve GitHub’da Facebook tarafından paylaşılacak. Uçan, küçük bir tencereye benzeyen Facebook Surround 360 video yakalamak için tam 17 kamera kullanıyor. Görüntüyü renderlamak için ise internet üzerinde bulunan bir yazılım kullanılıyor.

Sosyal medya devinin  yaptığı açıklamaya göre kameranın tasarımı 360 derecelik video çekimlerde ortaya çıkan bir çok sorunu ortadan kaldırmaya yönelik ve bu kamera şimdilik piyasanın en iyisi. Açık kaynaklı olması sayesinde üreticiler veya bu iş ile hobi olarak uğraşanlar için kolaylıkla erişilebilir.

Bu sistemde 14 geniş açılı kamera bulunuyor. Bunların dışında ise üst kısımda bir alt kısımda iki tane olmak üzere balık gözü lense sahip 3 kamera daha bulunuyor. Balık gözü lense sahip kameralar sayesinde cihaz kendisini tutan direği göstermeden video çekimi yapabiliyor. Kameralarda alışılmış olan yuvarlanan shutter yerine global shutter olarak bilinen sistem bulunuyor. Bu da her bir shutterın kapanırken ortaya çıkardığı küçük problemleri gideriyor.  Bu kamera ile şirketin merkezinde çekilmiş bir video var ve Surround 360 sayesinde çekimde bir sapma meydana gelmiyor. Diğer yandan Samsung Gear VR ile izlendiğinde görüntü biraz grenli yani gürültülü kalıyor.

Haberin videosunu izlemek görseller için tıklayın.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.